Neomounts By Newstar Motorised Floor Stand Plasma-M2250BLACK
This motorised floor stand with tilt motion technology for up to 100 inch monitor screens features four solid castor wheels with two brakes. Supporting the weight of screens up to 130kg, this electric height adjustable mount is controlled via a remote con
Sign in to view price and place order
- Automatic floor lift: Height adjustable up to 500mm
- Colour: Black
- Floor to screen centre: From 120cm- 170cm
- Four solid castor wheels plus two front brakes
- Mains powered
- Motorised floor stand for 42-100 inch flat screens
- Supports screens weighing up to 130kg
- VESA: 200x200 - 800x600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 492 |
| Adjustable: | Height 1200-1700mm |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Netherlands |
| Depth (mm): | 310 |
| Height (mm): | 1350 |
| Maximum Load: | 130kg |
| OEM: | PLASMA-M2250BLAC |
| Width (mm): | 730 |
| Type: | Projector & Monitor Accessories |
| Manufacturer: | NewStar |
| Brand: | Neomounts by Newstar |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Mobile Floor Stand |
| For Use With: | 42-100in Screens |
| Warranty: | 5 Year Warranty |


