Nobo Impression Pro Steel Magnetic Whiteboard 1800x1200mm 1915406
Steel magnetic whiteboard with slim and unobtrusive frame that maximises space on the whiteboard surface. A stylish whiteboard pen tray sits below the board surface, ideal for storage of whiteboard accessories. The InvisaMountT system makes installation e
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- A stylish whiteboard pen tray for the storage of whiteboard markers and erasers
- InvisaMountT system for easy installation and concealed fixings
- Size: 1800 x 1200mm
- Slim frame for optimal writing surface
- Steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 619 |
| Accessories Included: | Pen |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 38 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 2050 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1915406 |
| Surface Material: | Steel |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 1310 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Nano Clean™ Surface |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 1796x19x1185mm |
| Weight: | 17.5kg |
| Warranty: | 15 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |


