Nobo Essence Melamine Whiteboard 900 x 600mm 1915270
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface delivers a good level of erasability for light use. Size: 900x600mm.
Sign in to view price and place order
- 10 year surface guarantee
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Complete with a whiteboard pen tray
- Fixed with a through corner wall mounting
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Size: 900 x 600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 623 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 30 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1055 |
| Material: | Melamine |
| OEM: | 1915270 |
| Surface Material: | Melamine |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 628 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Non-Magnetic Board |
| Board Surface: | Melamine |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 898x14x589mm |
| Weight: | 4.31kg |
| Warranty: | 10 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |







