Nobo Impression Pro Widescreen Steel Magnetic Whiteboard 1220 x 690mm 1915255
Widescreen format steel magnetic whiteboard with a contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface. The InvisaMountT system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board, a stylish whiteb
Sign in to view price and place order
- 15 year surface guarantee
- Complete with a whiteboard pen tray
- InvisaMountT system for easy installation and concealed fixings
- Nano CleanT surface with increased erasability for frequent use
- Size: 1220 x 690mm
- Slim frame for optimal writing surface
- Steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 619 |
| Accessories Included: | Pen |
| Board Size: | 1220 x 690mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1465 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Steel |
| OEM: | 1915255 |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 805 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Nano Clean™ Surface |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 1222x19x691mm |
| Weight: | 7.22kg |
| Warranty: | 15 Year Surface Guarantee |
| Country of Origin: | Portugal |


