Nobo Impression Pro Widescreen Enamel Magnetic Whiteboard 1550 x 870mm 1915251
Widescreen format enamel magnetic whiteboard with a contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface. The InvisaMountT system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board, a stylish white
Sign in to view price and place order
- 25 year surface guarantee
- Complete with a whiteboard pen tray
- Enamel magnetic whiteboard surface delivering a superior level of erasability for frequent use
- InvisaMountT system for easy installation and concealed fixings
- Size: 1550 x 870mm
- Slim frame for optimal writing surface
- Superior level of erasability for frequent use
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 619 |
| Board Size: | 1550 x 870mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1800 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Enamel |
| OEM: | 1915251 |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 985 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Enamelled |
| Frame: | Aluminium |
| Pen Tray: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions: | 1554x19x876mm |
| Weight: | 10.54kg |
| Warranty: | 25 Year Surface Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |


