Nobo Premium Plus Felt Notice Board 1800 x 1200mm Blue 1915192
Felt notice board with a modern stylish aluminum trim and fixed with a through corner wall mounting. Excellent felt notice board surface to pin and display your notices. Size: 1800x1200mm.
Sign in to view price and place order
- 5 year guarantee
- Bordered by a modern stylish aluminum trim
- Colour: Blue
- Felt notice board to pin and display notes
- Fixed with a traditional through corner wall mounting
- Size: 1800 x 1200mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 641 |
| Board Size: | 1800 x 1200mm |
| Board Type: | Felt Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 33 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 2050 |
| Material: | Felt |
| OEM: | 1915192 |
| Surface Material: | Felt |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 1300 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Blue |
| Size: | 1800x1200mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 1820x20x1200mm |
| Weight: | 9.478kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |




