Nobo Premium Plus Cork Notice Board 900 x 600mm 1915180
Cork notice board with a modern stylish aluminum trim and fixed with a through corner wall mounting. Excellent cork notice board surface to pin and display your notices. Size: 900x600mm.
Sign in to view price and place order
- 5 year guarantee
- Bordered by a modern stylish aluminum trim
- Fixed with a traditional through corner wall mounting
- Self-healing cork surface to display notices with exceptional pin-holding power
- Size: 900 x 600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 643 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Cork Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 35 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1020 |
| OEM: | 1915180 |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Surface Material: | Cork |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 510 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Cork |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 850x22x587mm |
| Weight: | 1.97kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Portugal |




