Nobo Essence Cork Notice Board 900 x 600mm 1903960
Display notes and notices on this Essence cork notice board featuring an anodised aluminum trim. The board is suitable for fixing with a through corner wall mounting for a secure fit. Measuring 900 x 600mm, the cork surface ensures pins are held securely
Sign in to view price and place order
- 2 year guarantee
- Cork notice board to pin and display Notes and notices
- Durable aluminium frame
- Fixed with a through corner wall mounting
- Size: 900 x 600mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 643 |
| Board Size: | 900x600mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1058 |
| Height (mm): | 25 |
| OEM: | 1903960 |
| Width (mm): | 628 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Nobo |
| Colour: | Cork |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Cork Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Dimensions: | 900x600x300mm |
| Weight: | 2.5kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |




