Leitz Ergo Cosy Standing Desk Converter 65330085
The Leitz Ergo Cosy Standing Desk Converter allows the flexibility to move between sitting and standing whilst working. Designed to encourage muscle movement, improving posture and increasing energy levels, this desk riser is quick and easy to set-up, tra
Sign in to view price and place order
- Pneumatic assisted height adjustment
- Promotes switching between sitting and standing positions
- Slim design and easy to carry and store when not in use
- Spend over 100 GBP and claim a FREE Leitz Cosy Desk Accessories Set at www.leitz.com
- Standing desk converter suitable for a laptop and mouse
- Supports heights from: 44mm - 397mm
- Supports up to 16 kg (main desk surface)
- Ultra-compact 650 x 350mm footprint
- Workstation moves straight up and down within its own footprint to save space
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 510 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 750 |
| Height (mm): | 84 |
| Height Adjustment Method: | Manual |
| Height Range: | 44-397mm |
| OEM: | 65330085 |
| Width (mm): | 400 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Grey |
| Form: | Workstation Stand |
| Maximum Load: | 16kg |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 350x700x44mm |
| Weight: | 790g |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


