Leitz Ergo Cosy Adjustable Laptop Stand Calm Blue 64260061
The Leitz Ergo Cosy Laptop Riser raises the laptop screen to increase viewing comfort and help improve posture. Using a laptop riser will also promote airflow, keeping the laptop battery and other components cool to maintain high performance. Whether at h
Sign in to view price and place order
- Colour: Calm Blue
- Compact design also folds for easy storage when not in use
- Dimensions (WxDxH): 312x247x50mm
- Ergonomic stand for laptops from 13 to 17 inches to maximise comfort and support muscle movement and improve health
- Four height adjustable settings for ideal personalised viewing position of both sitting and standing
- Keeps laptop battery and other components cool by promoting airflow
- Rubber elements and an integrated hook to keep laptop in place
- Spend over 100 GBP and claim a FREE Leitz Cosy Desk Accessories Set at www.leitz.com
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 510 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 250 |
| Height (mm): | 317 |
| Height Adjustment Method: | Manual |
| Height Range: | 162-195mm |
| OEM: | 64260061 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 530 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Blue |
| Material: | Plastic |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 17in Laptop |
| Adjustable: | Yes |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 312x247x50mm |
| Weight: | 380g |
| Country of Origin: | China |


