Leitz Alpha Recycle Suspension File A4 Black (Pack of 10) 19210095
Premium quality Leitz Suspension File with v-base suitable for A4. Made from 100% recycled card, climate neutral, 100% recyclable. Maximise storage space with vertical filing to keep papers tidy and accessible. The strong durable hanging bars will withsta
Sign in to view price and place order
- 100% recyclable
- Climate neutral
- Colour: Black
- Document size: A4
- Label holder included
- Made with 100% recycled card
- Suspension file with V-base
- Vertical filing to keep documents tidy and accessible
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 222 |
| Accepts: | A4 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 348 |
| Height (mm): | 1 |
| Label Holder: | Yes |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 19210095 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Suspension / Lateral File Depth (mm): | 260 |
| Suspension/Lateral Base: | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar): | 348 |
| Width (mm): | 260 |
| Type: | Suspension Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Black |
| Size: | A4 |
| Material: | Card |
| For Use In: | Filing Cabinets |
| Form: | V-Base Files |
| Capacity: | 15mm |
| Grammage: | 250gsm |
| Dimensions: | 348x2x260mm |
| Weight: | 90g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% recycled card |
| Environment Support: | Blue Angel |
| Country of Origin: | Poland |


