Leitz Hole Punch NeXXt Recycle 30 Sheet Black 50030095
Eye-catching, premium hole punch made with post consumer recycled plastic for every day use. Climate neutral and 100% recyclable as it can be completely dismantled in the different material types. Patented easy slide-in grip zone and ultra sharp stamps re
Sign in to view price and place order
- 10 year guarantee and GS safety tested
- 100% recyclable
- Buy any 2 Leitz Recycle products and ACCO will plant 30 trees, log your purchase on www.leitz.com to activate
- Clear format demarcations and strong guide bar ensure perfect paper alignment
- Colour: Black
- Easy slide-in grip zone and sharper stamps reduce punching effort
- Easy to empty, hinged waste box
- Eco friendly packaging in 67% recycled cardboard box
- Made from 45% recycled post consumer plastic and climate neutral
- Punches up to 30 sheets of 80 gsm paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 223 |
| Adjustable Paper Gauge: | Yes |
| Country of Origin: | China |
| Cutters: | Fixed solid cutters |
| Depth (mm): | 127 |
| Height (mm): | 145 |
| Hole Diameter: | 5.5mm |
| Hole Distance: | 8 cm |
| Minimum Recycled Content (%): | 45 |
| Number of Holes: | 2 |
| OEM: | 50030095 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 75 |
| Type: | Hole Punches |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Black |
| Punch Type: | 2 Hole Punch |
| Punch Capacity: | 30 Sheets |
| Paper Guide: | Yes |
| Dimensions: | 101x121x109mm |
| Weight: | 416g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% Recyclable |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |


