Leitz Stapler NeXXt Recycle 30 Sheet Black 56040095
Eye-catching, premium stapler made with post consumer recycled plastic for every day use. Climate neutral and 100% recyclable as it can be completely dismantled in the different material types. Patented Direct Impact Technology and Leitz Power Performance
Sign in to view price and place order
- 10 year guarantee and GS safety tested
- 100% recyclable
- 180 degree opening enables nailing function
- Colour: Black
- Effortless, accurate stapling with patented Direct Impact Technology
- Handy, integrated staple remover
- Leitz Power Performance P3 staples, 24/6 and 26/6, staples pack included
- Made from 94% recycled post consumer plastic and climate neutral
- Plastic free packaging with 100% recycled cardboard box
- Staples up to 30 sheets of 80 gsm paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 223 |
| Compatible Staples: | 24/6 and 26/6 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 67 |
| Electrically Powered: | No |
| Height (mm): | 194 |
| Insertion Depth: | 40mm |
| Minimum Recycled Content (%): | 94 |
| OEM: | 56040095 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 45 |
| Type: | Manual Staplers |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Leitz |
| Colour: | Black |
| Material: | Plastic |
| Capacity: | 30 Sheets |
| Use Staples: | 24/6 26/6 Staples |
| Dimensions: | 42x152x59mm |
| Weight: | 165g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% Recyclable |
| Warranty: | 10 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |


