First Calypso Operator Chair 640x640x985-1175mm 2 Lever Leather Look Black
This First Calypso 2 Lever Operator Chair in Leather look fabric, offers all-day comfort with a high back and permanent contact back (PCB) mechanism, this chair provides flexibility and functionality without the hefty price tag.
Sign in to view price and place order
- 5-year guarantee
- Back Dimensions (WxH): 440x500mm
- Backrest angle can be fixed or set to free float with the user
- Comfy and versatile high back operator chair with a PCB mechanism
- Deep cushioned seat and back upholstered in Polyurethane Leather
- Overall Dimensions (WxDxH): 640x640x985-1175mm
- PCB ensures user comfort for up to 8 hours
- Seat Dimensions (WxD): 460x450mm
- Seat Height: 475-610mm
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Back Dimensions: | W440xH500mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 6400 |
| Height (mm): | 9850 |
| OEM: | KF90959 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Dimensions: | W460xD450mm |
| Width (mm): | 6400 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | First |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyurethane |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 475-610mm |
| With Arms: | No Arms |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 500mm |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x985-1175mm |
| Warranty: | 5 Year Warranty |


