Arista Lena High Back Executive Chair 700x700x1120-1250mm Mesh Back Black
The Arista Lena is a modern take on the standard executive chair, with a breathable mesh back and polished fixed arms. This high back chair has an aluminium polished base and torsion control.
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W480 x H570mm
- Colour: Black
- Fixed arms
- High back executive chair
- Mesh back
- Seat dimensions: W520 x D490mm
- Stylish hidden mechanism
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 910 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Back Height (mm): | 570 |
| Back Width: | 480mm |
| Back Width (mm): | 480 |
| Chair Mechanism: | Synchro 4 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 700 |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Material: | Nylon |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 1250 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 565 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | CH1914 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 490 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 520 |
| Self Assembly: | Yes |
| Synchro: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 470-565mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Back Height: | 570mm |
| Standards: | BSEN 15373:2 / BS 4875-1:4 / BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x1250mm |
| Weight: | 17.2kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |


