Avior Executive Bookcase 1005x404x800mm Dark Walnut
This Avior open-fronted executive bookcase has one shelf.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W1005 x D404 x H800mm
- Finish: Dark Walnut
- Premium open-fronted bookcase
- Range also includes matching desks and storage
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Bookcase Colour: | Dark Walnut |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 404mm |
| Depth (mm): | 404 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | TR8040DW |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 1005mm |
| Width (mm): | 1005 |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Walnut |
| Size: | Low |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| Adjustable Height Shelves: | No |
| Standards: | BS EN 527-1:2011 / BS EN 527-2:2002 / BS EN 527-3:2003 / ISO 9241-5:1999 / UNE-EN 14323:2004 |
| Dimensions (WxDxH): | 1005x404x800mm |
| Weight: | 39kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


