Arista Aire High Back Ergonomic Maxi Chair 675x580x1035-1230mm Black
This classic-style ergonomic office chair has a lumbar pump, seat slide and fully adjustable mechanism. It is ideal for both home offices and traditional office environments.
Sign in to view price and place order
- 3-lever asynchro with torsion mechanism, with ratchet back adjustability
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Chromed caster base
- Ergonomic chair with adjustable arms
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lead Time: 1-2 days
- Lumbar pump for additional comfort and support
- Ratchet back height adjustment: 80mm
- Seat slide adjustment: 50mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Asynchro: | Yes |
| Back Height (mm): | 580 |
| Back Width: | 480mm |
| Back Width (mm): | 480 |
| Chair Mechanism: | Asynchro/Ratchet |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 700 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Chrome |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 1060 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 590 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | CH1808BK |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 470 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 510 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 470-590mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Back Height: | 580mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 675x580x1035-1230mm |
| Weight: | 14kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |


