Jemini Ultra Multipurpose Stacking Chair 532x585x805mm Chrome/Green CH0503GN
These chairs are a versatile answer to all of your seating needs, combining comfort with practicality. They can be stacked for easy storage, meaning that they are perfect for meeting rooms and conferences where you may need to switch the seating around. T
Sign in to view price and place order
- Back dimensions: W490 x H335mm
- Can be easily stacked for storage
- Chrome legs
- Ergonomically designed for comfort
- Maximum sitter weight 18 stone
- Maximum sitting time 8 hours
- Seat dimensions: W475 x D415mm
- Seat height: 495mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands and Ireland (please call us for details)
- Versatile, multi-purpose chairs
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 926 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 350mm |
| Back Height (mm): | 335 |
| Back Width (mm): | 470 |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 585 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 795 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | CH0503GN |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 415 |
| Seat Height: | 480 |
| Seat Width: | 470 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 530 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Green |
| Material: | Fabric |
| Style: | Banqueting Chair |
| Seat Height: | 480mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Chrome |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Chrome |
| Chair Colour: | Green |
| Dimensions (WxDxH): | 532x585x805mm |
| Weight: | 4.96kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


