Jemini Ultra Multipurpose Stacking Chair 532x585x805mm Blue Polyurethane
This multipurpose stacker chair is ideal for use in in both public and private sector environments. It stacks four high, making it ideal when storage space is a premium. It has a cushioned seat and back for added comfort and a robust black frame.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back dimensions: W485xH350mm
- Conforms to BSEN 15373: Level 2, Fabrics are tested to BS 7176
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lead Time: 1-2 days
- Seat dimensions: W480xD420mm
- Stackable up to 4 high
- Suitable for users up to 115kg
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Versatile stacking chair for use in offices, meeting areas, schools, visitor and conference rooms
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 926 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 350mm |
| Back Height (mm): | 335 |
| Back Width (mm): | 470 |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 585 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 795 |
| Made To Order: | No |
| Material: | PU |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | CH0500PUBL |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 415 |
| Seat Height: | 480 |
| Seat Width: | 470 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 530 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | PU |
| Style: | Banqueting Chair |
| Seat Height: | 480mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Metal Frame |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Black |
| Chair Colour: | Blue |
| Dimensions (WxDxH): | 532x585x805mm |
| Weight: | 4.96kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |


