Arista Ergonomic Maxi High Back Operator Chair 700x700x1040-1160mm Black
This high back operator chair has a contoured back, inflatable lumbar pump and Asynchro torsion mechanism. A popular solution to the rigorous demands of any office environment, this chair has been tested to BS 1335 (2000) Part 2. It can be used for up to
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Backrest and seat angle can be fixed or set to free float in 2:1 ratio
- Inflatable lumbar pump for support
- Integral seat slide and ratchet back to accommodate all users
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Large seat, shaped kidney foam
- Lead Time: 1-2 days
- Suitable for users up to 115kg
- Tested to BS 1335 (2000) Part 2 certification
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 904 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Asynchro: | Yes |
| Back Height (mm): | 600 |
| Back Width: | 500mm |
| Back Width (mm): | 500 |
| Chair Mechanism: | Asynchro/Ratchet |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 700 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Yes |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 1070 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Height Adjustable Back: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 620 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 490 |
| OEM: | CH0808BK |
| Ratchet Back: | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 500 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 520 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 700 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 490-620mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Asynchro/Torsion/Seat Slide |
| Back Height: | 600mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 700x700x1040-1160mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


