Arista Medway High Back Task Chair 640x640x1010-1175mm Mesh Back Black
This mesh back operator chair has a permanent contact back (PCB) mechanism, providing flexibility and functionality without the hefty price tag. It has a deep cushioned seat and the back is upholstered in a tough wearing fabric.
Sign in to view price and place order
- 5-year guarantee
- Backrest angle can be fixed or set to free float with the user
- Colour: Black
- PCB ensures user comfort for up to 8 hours
- Suitable for up to 8 hours use
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Twin wheeled, hooded, nylon castors
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 918 |
| Adjustable Seat Angle: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height (mm): | 490 |
| Back Width: | 415mm |
| Back Width (mm): | 445 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 500 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 970 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Maximum Height: | 610 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 475 |
| OEM: | CH2803BK |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 450 |
| Seat Width: | 450 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 475-600mm |
| With Arms: | No Arms - Arms Available |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 540mm |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x1010-1175mm |
| Weight: | 10kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


