Titan Straight Back Folding Chair 445x460x870mm Blue
The Titan Straight Back Folding Chair has a simple design and is ideal for use in meetings or canteens. It folds away when not in use, making it perfect for use where space is a premium.
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue
- Dimensions (WxDxH): 445x460x870mm
- Fold away when not in use
- Non-returnable
- Straight back folding chair
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 927 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 160mm |
| Back Height (mm): | 240 |
| Back Width (mm): | 460 |
| Chair Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 515 |
| Fire Retardant: | Low |
| Footrest: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 870 |
| Material: | Polypropylene |
| Maximum Sitter Weight (st): | 16 |
| OEM: | TCFLFC1-B |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 395 |
| Seat Dimensions (WxD): | 295x295mm |
| Seat Height: | 440 |
| Seat Width: | 395 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Manufacturer: | Titan |
| Brand: | Folding |
| Colour: | Blue |
| Material: | Polypropylene |
| Style: | Folding Chair |
| Seat Height: | 450mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Steel |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Backrest: | Yes |
| Standards: | BS EN 1729.1 / BS EN 1729.2 |
| Recommended Weight Limit: | 100kg |
| Dimensions (WxDxH): | 450x520x810mm |
| Weight: | 3.3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


