Jemini Stork High Stool 450x410x830-1040mm Beech
This wood veneer high stool is ideal for use in bistros, cafes and break-out areas. It has a chrome stand and foot ring with height adjustable gas stem, with a fixed back. Comes with a 5-year guarantee.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Chrome trumpet base
- Distinctive bar stool suitable for cafes, bars and break out areas
- Fixed chrome footrest
- Height adjustable seat
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lead Time: 1-2 days
- Sculpted seat and back with polished white veneer finish
- Suitable for users up to 115kg
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 922 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height (mm): | 240 |
| Back Width (mm): | 405 |
| Chair Colour: | Beech |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 410 |
| Fire Retardant: | Low |
| Footrest: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| Frame Material: | Chrome |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 820 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | Wood Veneer/Steel |
| Maximum Height: | 805 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 585 |
| OEM: | CH0670BE |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 350 |
| Seat Height: | 585 |
| Seat Width: | 400 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 450 |
| Type: | Canteen Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Material: | Wood Veneer |
| Style: | Stool |
| Seat Height: | 590-810mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Metal |
| Leg Type: | Trumpet Leg |
| Backrest: | Yes |
| Standards: | BSEN 15373:2007 Level 2 / BS 4875-1:2007 Level 4 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Dimensions: | 450x410x830-1045mm |
| Weight: | 6.6kg |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


