Jemini Summit Meeting Chair 490x565x835mm Charcoal
This practical and versatile chair is designed for use in both public and private sector environments. It has a chrome cantilever frame with an upholstered seat and back.
Sign in to view price and place order
- 2-year guarantee
- Back dimensions: W480 x H325mm
- Chrome cantilever frame
- Colour: Charcoal
- Conforms to BSEN 15373: Level 2 making it structurally suitable and sufficiently stable for contract use
- Cushioned seat and back for added comfort
- Seat dimensions: W490 x D460mm
- Stackable up to 4 high
- Suitable for users up to 115kg
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Versatile stacking chair for use in offices, meeting areas, schools, visitor and conference rooms
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 921 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Back Height: | 325mm |
| Back Height (mm): | 325 |
| Back Width (mm): | 480 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 565 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 795 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | CH0501CH |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 460 |
| Seat Height: | 510 |
| Seat Width: | 490 |
| Self Assembly: | Yes |
| Stackable: | Yes |
| Width (mm): | 530 |
| Type: | Banqueting & Conference Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Charcoal |
| Material: | Fabric |
| Style: | Conference Chair |
| Seat Height: | 480mm |
| With Arms: | No Arms |
| Frame: | Chrome |
| Leg Type: | Cantilever Base |
| Standards: | BS EN 1335-1:2000 / BS EN ISO 9241-410:2008 |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Chrome |
| Chair Colour: | Charcoal |
| Dimensions (WxDxH): | 500x565x810mm |
| Weight: | 5.2kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


