Jemini Low Tripod Bistro Table 500x500x440mm
This low, modern tripod table is suitable for any waiting area or breakout space. The table has a circular white top with three legs and a heat-resistant top. Conforms to BS EN 16139: 2013.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Circular white top with three wooden legs
- Conforms to BS EN 16139: 2013
- Dimensions (WxDxH): 500x500x440mm
- Easy clean, heat-resistant top
- Ideal for waiting areas
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Modern table with a tripod base
- Non-returnable, Lead Time: 1-2 days
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 923 |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 500 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Medium |
| Height (mm): | 455 |
| Leg Colour: | Wood |
| Made To Order: | No |
| Material: | MDF |
| OEM: | CH2671WH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Table Colour: | White |
| Table Depth: | 500mm |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 500 |
| Type: | Reception Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 500mm |
| Form: | Circular Table |
| Leg Type: | 3 Leg |
| Pedestals: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 500x500x440mm |
| Weight: | 8.61kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


