Jemini Straight Desk Mounted Screen 1400x25x400mm Black
Provide privacy and reduce noise levels between desks with this Jemini Straight Desk Mounted Screen. This screen is designed to be durable and economic. The screen is upholstered with Elfin flame retardant fabric with a protective edge trim. This screen m
Sign in to view price and place order
- Covered in Elfin flame retardant fabric
- Durable desk screen
- Fabric upholstered screen with protective edge trim
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable, Lead Time: 1-2 days
- Not suitable for linking
- Provides privacy and reduces noise levels
- Supplied with a pair of standard desk clamps suitable for desktops up to 50mm
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 30 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 400 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| OEM: | DMS1400SBK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Shape: | Rectangular |
| Style: | Straight Top |
| Weight Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 1400 |
| Will Fit: | Up to 50mm thick desk tops |
| Type: | Desk Mounted Screens |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Size: | 1400mm |
| Material: | Fabric |
| For Use With: | 1400mm Desks |
| Frame Colour: | White |
| Height: | 400mm |
| Depth: | 25mm |
| Screen Colour: | Black |
| Width: | 1400mm |
| Dimensions (WxDxH): | 1400x25x400mm |
| Weight: | 6kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Thailand |


