Jemini Floor Standing Screen 1400x25x1200mm Black FST1412SBK
This upholstered floor standing screen is designed to be durable and economic. It is black with a white trim. It measures W1400 x H1200mm.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Colour: Black with white trim
- Dimensions (WxH): 1400x1200mm
- Durable floor standing screen
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lead Time: 1-2 days
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Upholstered
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 5 |
| Country of Origin: | Thailand |
| Depth (mm): | 30 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 1200 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| OEM: | FST1412SBK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Shape: | Rectangular |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 BSEN 12521:2009 |
| Weight Capacity: | 5 |
| Width (mm): | 1400 |
| Type: | Floor Standing Screens |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Size: | 1400mm |
| Material: | Fabric |
| Style: | Fully Upholstered |
| Width: | 1400mm |
| Height: | 1200mm |
| Depth: | 25mm |
| Screen Colour/Design: | Black |
| Frame Colour: | White |
| Dimensions (WxDxH): | 1400x30x1200mm |
| Weight: | 14.5kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Thailand |


