Jemini Wire Frame Reception Armchair 620x880x830mm Navy
This Jemini reception armchair has a classic Scandinavian design and is ideal for waiting rooms. The chair has a fully welded black powder coated frame providing strength and stability. The perfect combination of style, comfort and exceptional value.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back Dimensions (WxH): 580x470mm
- Frame Colour: Black
- Fully welded powder coated frame
- Height Dimensions: 435mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable, Lead Time: 1-2 days
- Recommended Usage Time: 5 Hours
- Seat Dimensions (WxD): 600x540mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 929 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height: | 390mm |
| Back Height (mm): | 390 |
| Back Width: | 600mm |
| Back Width (mm): | 600 |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 610 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 830 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | OF0704NA |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 660 |
| Seat Height: | 435 |
| Seat Width: | 580 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 635 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Single Seat With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Seat Height: | 435mm |
| Standards: | BS7176 (2007) / BS EN 1021 1 (2006) |
| Chair Colour: | Navy |
| Dimensions (WxDxH): | 620x880x830mm |
| Weight: | 15.68kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |


