Jemini Reception Armchair Hairpin Leg Navy
This Jemini reception armchair has a classic Scandinavian design and is ideal for waiting rooms. It has a black, powder-coated 18mm frame and a low, 390mm seat height.
Sign in to view price and place order
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Back Dimensions (WxH): 570x560mm
- Black powder coated loop feet
- Fully upholstered with a high back for support and comfort
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable, Lead Time: 1-2 days
- Recommended usage time: 5 hours
- Seat Dimensions (WxD): 490x490mm
- Seat Height: 400mm
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 929 |
| Adjustable Seat Angle: | No |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Back Height: | 570mm |
| Back Height (mm): | 570 |
| Back Width: | 490mm |
| Back Width (mm): | 490 |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 760 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Steel |
| Height (mm): | 860 |
| Made To Order: | No |
| Material: | Fabric |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| OEM: | OF0705NA |
| Recommended Usage: | 5 Hours |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 490 |
| Seat Height: | 425 |
| Seat Width: | 500 |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 640 |
| Type: | Reception Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Blue |
| Material: | Fabric |
| Style: | Single Seat With Arms |
| Frame: | Fully Upholstered |
| Leg Type: | 4 Hairpin Legs |
| Seat Height: | 425mm |
| Standards: | BS7176 (2007) / BS EN 1021 1 (2006) |
| Chair Colour: | Navy |
| Dimensions (WxDxH): | 650x800x860mm |
| Weight: | 14.5kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |


