Jemini 3 Drawer Filing Cabinet 464x600x1030mm White
A must for any office, this sturdy three drawer wooden filing cabinet will help to keep your documents filed securely in A4 or foolscap hanging files. It is lockable, with an anti-tilt mechanism and 100% drawer extension.
Sign in to view price and place order
- 25kg load tolerance per drawer
- 5-year guarantee
- Anti-tilt mechanism, 100% drawer extension on Accuride runners
- Black adjustable feet for levelling
- Can accommodate both A4 and foolscap suspension files
- Dimensions: W464 x D600 x H1030mm
- Fully lockable with 2 keys provided
- Lockable, 3 drawer wooden filing cabinet
- Sturdy, with wooden inners
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Cabinet Colour: | White |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 600mm |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Handles: | Bow Handles |
| Height: | 1055mm |
| Height (mm): | 1030 |
| Load Capacity: | 25kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TES3FCWH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 464mm |
| Width (mm): | 464 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | White |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Wood |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 464x600x1055mm |
| Weight: | 44.5kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


