Jemini 3 Drawer Filing Cabinet 464x600x1030mm Beech Version 2
A must for any office, this sturdy three drawer wooden filing cabinet will help to keep your documents filed securely in A4 or foolscap hanging files. It is lockable, with an anti-tilt mechanism and 100% drawer extension.
Sign in to view price and place order
- 100% drawer extension on Accuride runners
- 25kg load tolerance per drawer
- Anti-tilt mechanism
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Black adjustable feet for levelling
- Can accomm odate both A4 and foolscap suspension files
- Fully lockable with 2 keys provided
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Lockable, 3 drawer wooden filing cabinet
- Sturdy, with wooden inners
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 10 |
| Cabinet Colour: | Beech |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth: | 600mm |
| Depth (mm): | 600 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Handles: | Bow Handles |
| Height: | 1055mm |
| Height (mm): | 1030 |
| Load Capacity: | 25kg Per Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC/Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | TES3FCBE2 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 464mm |
| Width (mm): | 464 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Wood |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| Anti-Tilt Mechanism: | Yes |
| File Size: | Foolscap/A4 |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 464x600x1055mm |
| Weight: | 44.5kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


