First Calypso Operator Chair with Adjustable Arms 640x640x990-1160mm Lumbar Polyurethane
ThisFirst Calypso 2 Lever Chair with Lumbar Pump and Adjustable Arms sturdy posture chair provides comfort without the hefty price tag. The best in ergonomic chairs, it is physio-approved and offers the benefits of a Permanent Contact Back (PCB) mechanism
Sign in to view price and place order
- 5-year guarantee
- Back dimensions: W450 x H500mm
- Classic style 5-star base with castors as standard
- Colour: Black leather-look
- Curved foam back provides up to 8 hours of comfort
- Ergonomic chair with adjustable arms
- Inflatable lumbar pump to support the lower back
- PCB mechanism provides support whichever way the user moves
- Seat dimensions: W470 x D450mm
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
| Product Information | Details |
|---|---|
| Arms Included: | Yes |
| Back Dimensions: | W450xH500mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 6400 |
| Height (mm): | 9900 |
| OEM: | KF822929 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 6400 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | First |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyurethane |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 500mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Lumbar Pump |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions: | 640x640x990-1160mm |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |


