First Calypso Operator Chair with Fixed Arms 640x640x985-1175mm Black
This First Calypso 2 Lever operator chair with fixed arms, comfortable and versatile high back and a PCB mechanism. The tough wearing upholstered deep cushioned seat offers all-day comfort. This chair provides flexibility and functionality without the hef
Sign in to view price and place order
- 5-year guarantee
- Adjustable backrest angle helps provide up to 8 hours of comfort
- Back dimensions: W450 x H500mm
- Colour: Black
- Comfortable and versatile high back operator chair with fixed arms
- Deep cushioned seat and back upholstered in a tough wearing fabric
- PCB mechanism provides support whichever way the user moves
- Seat dimensions: W470 x D70mm
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Twin wheeled, hooded, nylon castors
| Product Information | Details |
|---|---|
| Arms Included: | Yes |
| Back Dimensions: | W450xH500mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 6400 |
| Height (mm): | 9850 |
| OEM: | KF822899 |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 6400 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | First |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 500mm |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions: | 640x640x985-1175mm |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |


