Jemini D-End Meeting Table 1800x1000x730mm Dark Walnut
This Jemini D-End Meeting Table is ideal for boardrooms or collaborative work. The sturdy design features classic rounded ends. This meeting table measures 1800x1000x730mm.
Sign in to view price and place order
- 25mm thick, heat and stain-resistant top
- 5 year guarantee
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Ideal for meeting rooms or open plan offices
- Large D-end meeting table with a wooden base
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Non-returnable
- Protective edge banding
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Wooden base has plastic skid feet for stability
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 20 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 1000 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 730 |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC |
| OEM: | TK1810DEDW |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Dark Walnut |
| Weight Capacity: | 25 |
| Width (mm): | 1800 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Walnut |
| Size: | 1800mm |
| Material: | Wood |
| Shape: | D-End Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | Panel Leg |
| Top Material: | Wood |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Dark Walnut |
| Dimensions (WxDxH): | 1800x1000x730mm |
| Weight: | 52.2kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


