Jemini Intro Posture Chair with Arms 470x550x910mm Polyurethene
This sturdy posture chair provides comfort without the hefty price tag. The best in ergonomic chairs, it is physio-approved and offers the benefits of a Permanent Contact Back (PCB) mechanism with an inflatable lumbar support and adjustable arms. The curv
Sign in to view price and place order
- 5-year guarantee
- Back Dimensions (WxD) 440x490mm
- Classic style 5-star base with castors as standard
- Curved foam back provides up to 8 hours of comfort
- Ergonomic chair with adjustable arms
- Inflatable lumbar pump to support the lower back
- Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- PCB mechanism provides support whichever way the user moves
- Seat Dimensions (WxD): 460x450mm
- Tested to BS 1335 (2000) Part 2 certification
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 905 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Back Height (mm): | 495 |
| Back Width: | 445mm |
| Back Width (mm): | 440 |
| Chair Mechanism: | PCB |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 550 |
| Fire Retardant: | Medium |
| Frame Material: | Nylon |
| Free Float Back: | Flexible |
| Gas Lift Mechanism: | Yes |
| Height (mm): | 910 |
| Height Adjustable: | Yes |
| Maximum Height: | 595 |
| Maximum Sitter Weight (st): | 18 |
| Minimum Height: | 470 |
| OEM: | CH2810PU+AC1040 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 450 |
| Seat Width: | 460 |
| Self Assembly: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 470 |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | PU |
| Style: | Ergonomic Chairs |
| Seat Height: | 470-595mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Permanent Contact Back |
| Back Height: | 495mm |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Standards: | BS EN 1335-2:2000 / MED HAZARD |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions (WxDxH): | 640x640x990-1160mm |
| Weight: | 12kg |
| Warranty: | 2 Year Component/2 Year Fabric Warranty |


