Jemini D-End Tilt Table 1400x700x720mm Maple/Silver
This economical mobile flip-top table has a hard-wearing MFC top and silver legs with black castors. The table nests for easy storage when not in use.
Sign in to view price and place order
- Black castors
- Colour: Maple
- Dimensions (WxDxH): 1400x700x720mm
- Flip-top table
- Frame Colour: Silver
- Made of hard-wearing MFC
- Nests for easy storage when not in use
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 898 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 700 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | D-End |
| Fire Retardant: | Low |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 720 |
| Made To Order: | Yes |
| Material: | MFC/Steel |
| OEM: | OETT1470DENDSVMA |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Top Colour: | Maple |
| Weight Capacity: | 25 |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 1400 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Maple |
| Size: | 1400mm |
| Material: | MFC |
| Shape: | D-End Table |
| Height: | 720mm |
| Leg Type: | T Leg With Castors |
| Top Material: | 25mm MFC |
| Stackable: | Nestable |
| Folding: | Tilting |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Frame Colour: | Silver |
| Dimensions (WxDxH): | 1400x700x720mm |
| Weight: | 23.86kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Mixed |


