Jemini Cupboard 800x450x800mm Grey Oak
With a one-piece MFC back panel, this 800mm high cupboard has one shelf and is the ideal height to extend your desktop space a bit further. It has lockable doors to protect your valuable files or possessions and measures W800 x D450 x H800mm.
Sign in to view price and place order
- Black adjustable feet for levelling on uneven floors
- Dimensions: W800 x D450 x H800mm
- Finish: Grey Oak
- FSC certified
- Lockable cupboard with double doors
- Solid MFC back
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 885 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | Yes |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Grey Oak |
| Depth: | 450mm |
| Depth (mm): | 450 |
| Door Colour: | Grey Oak |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | WDS845CPGO |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 800mm |
| Width (mm): | 800 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Oak |
| Size: | Low |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 800x450x800mm |
| Weight: | 24kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


