Serrion Premium Cupboard 750x400x800mm White
This Serrion Eco 18 Premium Cupboard has an attractive, clean style and is designed with economy in mind. It has locking double doors, one shelf and measures W750 x D400 x H800mm.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W750 x D400 x H800mm
- ECO 18 premium cupboard
- Finish: White
- Locking double doors
- Range also includes matching desks and storage
- Solid back panel
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 873 |
| Accreditation: | FSC |
| Adjustable Height Shelves: | No |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cupboard Colour: | White |
| Depth: | 400mm |
| Depth (mm): | 400 |
| Door Colour: | White |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | EP800CPWH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 750mm |
| Width (mm): | 750 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | White |
| Size: | Low |
| Material: | MFC |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 750x400x800mm |
| Weight: | 32.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | UK |


