Serrion Premium Bookcase 750x400x800mm White
This Serrion Eco 18 Premium Bookcase has an attractive, clean style and is designed with economy in mind. It has one shelf and measures W750 x D400 x H800mm.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W750 x D400 x H800mm
- ECO 18 premium bookcase
- Finish: White
- Range also includes matching desks and storage
- Solid back panel
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 873 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Bookcase Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 400mm |
| Depth (mm): | 400 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | EP800BCWH |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 750mm |
| Width (mm): | 750 |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | White |
| Size: | Low |
| Material: | MFC |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| Adjustable Height Shelves: | No |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 750x400x800mm |
| Weight: | 21.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | UK |


