Serrion Premium Bookcase 750x400x800mm Ferrera Oak
This Serrion Eco 18 Premium Bookcase has an attractive, clean style and is designed with economy in mind. It has one shelf and measures W750 x D400 x H800mm.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W750 x D400 x H800mm
- ECO 18 premium bookcase
- Finish: Ferrera Oak
- Range also includes matching desks and storage
- Solid back panel
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 873 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Bookcase Colour: | Ferrera Oak |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 400mm |
| Depth (mm): | 400 |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | EP800BCOK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 750mm |
| Width (mm): | 750 |
| Type: | Bookcases |
| Brand: | Serrion |
| Colour: | Oak |
| Size: | Low |
| Material: | MFC |
| Style: | Open Front |
| Number Of Shelves: | 1 Shelf |
| Adjustable Height Shelves: | No |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 750x400x800mm |
| Weight: | 21.7kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | UK |


