Avior Executive Cupboard 1005x404x800mm Nova Oak
This Avior low executive cupboard has one shelf. To protect sensitive files or your possessions, it has lockable double doors with silver handles.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W1005 x D404 x H800mm
- Finish: Nova Oak
- Lockable doors with silver handles
- Premium executive cupboard
- Range also includes matching desks and storage
- Supplied with 1 shelf
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 887 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 25 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Cupboard Colour: | Nova Oak |
| Depth: | 404mm |
| Depth (mm): | 404 |
| Door Colour: | Nova Oak |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height: | 800mm |
| Height (mm): | 800 |
| Lockable: | Yes |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| Number of Shelves: | 1 |
| OEM: | TR8040CPNOAK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 1005mm |
| Width (mm): | 1005 |
| Type: | Cupboards |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Oak |
| Size: | Low |
| Material: | Wood |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Dimensions (WxDxH): | 1005x404x800mm |
| Weight: | 47kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


