Avior Executive Circular Meeting Table 1200x1200x750mm Nova Oak
This Avior executive circular meeting table has premium wood finishes with chrome detailing and a 36mm heat and stain-resistant tabletop.
Sign in to view price and place order
- 3mm protective edge banding
- 5-year guarantee
- 750mm tabletop height
- Chrome glide feet to avoid marking floors
- Dimensions: W1200 x D1200 x H750mm
- Finish: Nova Oak
- Heat and stain resistant tabletop
- Premium wooden meeting table
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 886 |
| Accreditation: | FSC |
| Assembly Time (mins): | 15 |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 1200 |
| Desk Ports: | No |
| Desk Shape: | Circular |
| Fire Retardant: | Low |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 750 |
| Made To Order: | No |
| Material: | MFC |
| OEM: | TR1200MTNOAK |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Standards: | BS:527-2-2002 / BS:12521:2009 |
| Table Colour: | Nova Oak |
| Weight Capacity: | 50 |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Boardroom Tables |
| Brand: | Avior |
| Colour: | Oak |
| Size: | 1200mm |
| Material: | Wood |
| Shape: | Circular Table |
| Leg Type: | Panel Leg |
| Height: | 750mm |
| Top Thickness: | 36mm |
| Leg Colour: | Nova Oak |
| Dimensions (WxDxH): | 1200x1200x750mm |
| Weight: | 46.4kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | Turkey |


