Jemini Semi Circular Multipurpose Table 1600x800x730mm Beech
A versatile, semi-circular multipurpose table, ideal to enable you to make the best use of your space. The Jemini semi-circular table is supplied in a flat pack construction and is ideal for a variety of uses; the board room, meeting rooms, library or for
Sign in to view price and place order
- 18mm MFC desktop with 2mm edge banding
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size
- Dimensions: W1600 x D800 x H730mm
- Finish: Beech
- Flatpack frame construction
- Ideal for a variety of uses
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Multipurpose semi circular table
- Powder coated frame
- There may be additional delivery charges for the highlands, islands and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 896 |
| Accreditation: | FSC |
| Country of Origin: | Turkey |
| Depth (mm): | 800 |
| Desk Shape: | Semi Circular |
| Flat Packed: | Yes |
| Frame Colour: | Silver |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 40 |
| Maximum Height: | 730 |
| OEM: | KF819899 |
| Returns Allowed: | No |
| Table Depth: | 800mm |
| Top Colour: | Beech |
| Top Thickness (mm): | 18 |
| Width (mm): | 1600 |
| Type: | Meeting Tables |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Beech |
| Size: | 1600mm |
| Shape: | Semi Circular Table |
| Height: | 730mm |
| Leg Type: | 4 Leg |
| Standards: | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Dimensions: | 1600x800x730mm |
| Warranty: | 5 Year Warranty |


