Jemini Stealth Visitor Chair Black
The Jemini Stealth is a quality, stylish and modern visitor chair suitable for a range of environments. The chair has a professional looking black cantilever frame, skid feet and a breathable mesh back for additional comfort.
Sign in to view price and place order
- Back Dimensions (WxH): 455x515mm
- Breathable mesh back for additional comfort
- Colour: Black
- Recommended Usage: Up to 8 hours
- Seat Dimensions (WxD): 450x440mm
- Stylish black cantilever frame with skid feet
- Suitable for a range of environments
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 921 |
| Back Height: | 455mm |
| Back Height (mm): | 515 |
| Back Width (mm): | 455 |
| Cantilever Leg: | Yes |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 720 |
| Frame Colour: | Black |
| Height (mm): | 570 |
| Model: | Stealth |
| OEM: | KF80306 |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 440 |
| Seat Width: | 450 |
| Width (mm): | 590 |
| Type: | Visitors Chairs |
| Brand: | Jemini |
| Colour: | Black |
| Material: | Fabric/Mesh |
| Style: | Visitors Chair |
| Seat Height: | 465mm |
| With Arms: | Fixed Arms |
| Frame: | Metal Frame |
| Leg Type: | Cantilever Base |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Frame Colour: | Black |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions: | 575x590x910mm |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | Italy |


