Arista Stealth High Back Chair with Headrest Black
The Arista Stealth is an ergonomically designed high back office chair with adjustable headrest and height adjustable armrests. The office chair has an upholstered seat and mesh back for increased air flow and added comfort. Featuring synchro mechanism wi
Sign in to view price and place order
- Adjustable lumbar support
- Any special delivery instructions or site restrictions must be advised on your order prior to despatch; delivery failures due to missing instructions will incur a fee based on the order size, Lead Time: 1-2 days
- Back Dimensions (WxH): 440x690mm
- Large orders will require assistance to offload the goods at point of delivery, please ensure you have capacity to accept delivery on this basis
- Recommended Usage: Up to 8 hours
- Seat Dimensions (WxD): 480x510mm
- Seat Height: 440-535mm
- Seat slide with 50mm range of movement
- Synchro mechanism with tilt torsion control
- Upholstered seat and mesh back for increased air flow and added comfort
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 909 |
| Adjustable Lumbar Support: | Yes |
| Arms Included: | Yes |
| Back Height (mm): | 440 |
| Back Width: | 440mm |
| Back Width (mm): | 690 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 710 |
| Height (mm): | 370 |
| OEM: | KF80304 |
| Returns Allowed: | No |
| Seat Depth: | 510 |
| Seat Slide: | Yes |
| Seat Width: | 480 |
| Synchro: | Yes |
| Wheeled: | Yes |
| Width (mm): | 630 |
| With Headrest: | Yes |
| Type: | Office Chairs |
| Brand: | Arista |
| Colour: | Black |
| Material: | Mesh/Fabric |
| Style: | Operator/Task Chairs |
| Seat Height: | 440-535mm |
| With Arms: | Adjustable Arms |
| Back/Seat Action: | Knee Tilt/Seat Slide |
| Back Height: | 690mm |
| Recommended Weight Limit: | 115kg |
| Recommended Usage: | 8 Hours |
| Chair Colour: | Black |
| Dimensions: | 660x660x1130-1260mm |
| Weight: | 16.4kg |
| Warranty: | 5 Year Component/2 Year Fabric Warranty |
| Country of Origin: | China |


