Scott Essential Rolled Hand Towel 350m White (Pack of 6) FOC Dispenser
Scott Essential Rolled Paper Hand Towels are efficient and reliable hand towels for everyday hand drying. They are ideal for use in high-traffic environments (e.g. food service or airports) where efficiency is critical. The unique Airflex Technology ensur
Sign in to view price and place order
- 1 ply, rolled paper hand towels plus FREE dispenser
- Airflex technology for superior absorbency
- Colour: White
- Compatible with Aquarius Rolled Hand Towel Dispensers
- European Ecolabel certified
- For wiping and drying
- Promotion includes: Pack of 6 Hand towel rolls plus a FREE Aquarius Hand Towel Dispenser
- Roll length: 350m
- Sheets per roll: 1,400
- Towel size: W 198mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Country of Origin: | France |
| OEM: | KC832097 |
| Ply: | 1 |
| Roll Length: | 350m Roll |
| Roll Length (M): | 350 |
| Roll Width (mm): | 198 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 7375/7376 |
| On Promotion: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 400x600x198mm |
| Weight: | 10.58kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 63% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |


