Scott Essential Rolled Paper Hand Towels 1 Ply 350m White (Pack of 6) 6691
Scott Essential Rolled Paper Hand Towels are efficient and reliable hand towels for everyday hand drying. They are ideal for use in high-traffic environments (e.g. food service or airports) where efficiency is critical. The unique Airflex Technology ensur
Sign in to view price and place order
- 1 ply, rolled paper hand towels
- Airflex technology for superior absorbency
- Colour: White
- Compatible with Aquarius Rolled Hand Towel Dispensers
- European Ecolabel certified
- For wiping and drying
- Pack of 6
- Roll length: 350m
- Sheets per roll: 1,400
- Towel size: W 198mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 745 |
| Accreditation: | EU Ecolabel/FSC - F4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 588 |
| Disposable: | Yes |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 588 |
| Material: | Tissue |
| OEM: | 6691 |
| Ply: | 1 |
| Recycled Product: | Yes |
| Roll Length: | 350m Roll |
| Roll Length (M): | 350 |
| Roll Width (mm): | 198 |
| Width (mm): | 403 |
| Type: | Paper Towels |
| Manufacturer: | Kimberly-Clark |
| Brand: | Scott® |
| Colour: | White |
| Form: | Roll |
| Thickness: | 1 Ply |
| For Use With: | Aquarius 7375/7376 |
| Dimensions (WxDxH): | 400x600x198mm |
| Weight: | 10.58kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 63% Recycled Fibre |
| Environment Support: | EU Ecolabel |
| Warranty: | 6 Months Warranty |



