Karcher Wet And Dry Vacuum Cleaner WD 2 Plus 2022 Version 1.628-002.0
The powerful Karcher WD 2 Plus wet and dry vacuum cleaner for the jobs too tough for your everyday indoor vacuum. This robust machine stands up to the most stubborn dirt around your car, garage and garden, effortlessly switching between wet and dry pick-u
Sign in to view price and place order
- 1000W motor for extreme suction - from dust to heavy rubble
- 12 litre container
- Accessories include 1.8m suction hose, 2-piece suction tube (0.5m x 35mm), Crevice nozzle, wet and dry floor nozzle, clips
- Blower function dislodges dust from hard-to-reach places
- Colour: Yellow
- Includes a fleece filter bag and cartridge filter
- Intelligent cartridge filter system - from one type of debris to another
- Onboard storage for accessories
- Robust machine for stubborn dirt around your car, garage and garden
- Wet and dry vacuum cleaner
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 800 |
| Bag/Bagless: | Bag |
| Cable Length: | 4m |
| Capacity Wet/Dry: | 12/12 Litre |
| Colour: | Yellow |
| Cord Length (m): | 4 |
| Country of Origin: | Romania |
| Depth (mm): | 393 |
| Height (mm): | 390 |
| Hose Length (m): | 1.8 |
| Nozzle Attachments: | Yes |
| OEM: | 1.628-002.0 |
| Suitable For: | Wet and Dry |
| Voltage: | 240V |
| Wattage: | 1000 |
| Wet Vacuum: | Yes |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Cleaning Appliances |
| Manufacturer: | Karcher |
| Brand: | Karcher |
| Colour: | Yellow/Grey |
| Appliance Type: | Vacuum Cleaners |
| Power Rating: | 1000w |
| Dimensions: | 328x349x378mm |
| Weight: | 4.2kg |


