Karcher Professional Upright Vacuum Cleaner CV 30/1 1.023-117.0
This upright vacuum cleaner uses a single high performance motor to drive both the suction fan and brush, keeping the machine lightweight, easy to carry and manoeuvre. The cost saving feature of a replacable power cable and quick change roller brush witho
Sign in to view price and place order
- 5.5 litre capacity
- 850W professional upright vacuum cleaner
- Brush replacement without tools
- Gummed bumper guard
- height adjustable roller brush
- Patented centrifugal coupling
- Quick change system for power cable
| Product Information | Details |
|---|---|
| Colour: | Grey |
| Cord Length: | 12m |
| Country of Origin: | Italy |
| Depth (mm): | 986 |
| Height (mm): | 984 |
| Noise Level: | 80dB |
| OEM: | 1.023-117.0 |
| Suitable For: | Dry Use Only |
| Wattage: | 850 |
| Width (mm): | 340 |
| Type: | Cleaning Appliances |
| Manufacturer: | Karcher |
| Brand: | Karcher |
| Colour: | Grey |
| Appliance Type: | Vacuum Cleaners |
| Power Rating: | 850w |
| Dimensions: | 310x340x1215mm |
| Weight: | 8.4kg |


