JPL Explore Replacement Microphone Boom Arm 575-385-003
Because of the modular design of the JPL-Explore, if the microphone breaks outside of warranty, you only need to replace half of the headset (one part), which means a longer life for the headset and a cost saving because you do not need to replace the com
Sign in to view price and place order
- Frequency Range: 10Hz - 10kHz
- JPL Explore Replacement Microphone Boom Arm
- Noise cancelling
| Product Information | Details |
|---|---|
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 25 |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 35 |
| Height (mm): | 270 |
| Microphone Frequency Range: | 10Hz-10kHz |
| Microphone Radio Frequency Tx Power: | EU: 24dBm(250mW) |
| Model: | Explore |
| OEM: | 575-385-003 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Speaker Battery Type: | Lithium Polymer 370mA |
| Speaker Frequency Range: | 300Hz-7000Hz @1kHz (input:100mV) |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | Headsets & Microphones |
| Manufacturer: | JPL Telecom Ltd |
| Brand: | JPL |
| Colour: | Black |
| Form: | Accessories |
| Function: | Replacement Microphone Boom Arm |
| Microphone: | Yes |
| Noise Cancelling: | Yes |
| Warranty: | 2 Year Repair or Replacement Warranty |


